Popularne i wielozadaniowe płyty gipsowe w budownictwie

Budowa domu czy przeprowadzka remontu mieszkania to wyzwania, które wymagają zastosowania różnorodnych narzędzi i materiałów budowlanych. Wśród nich, kluczowym punktem na liście zakupów są płyty gipsowe, stanowiące istotny element tzw. suchej zabudowy. Dlaczego są tak cenione? Przekonajmy się, zaczynając od samego początku.

Czym są płyty gipsowe?

Płyty gipsowe, zwane również płytami g-k czy regipsem, to wszechstronny materiał budowlany wykorzystywany do różnych celów. Pozwalają na szybkie wznoszenie ścianek działowych, tworzenie wnęk zgodnie z własnymi upodobaniami, montaż podwieszanych sufitów, a także radzą sobie z problemem nierówności ścian. Ich wszechstronność i właściwości techniczne sprawiają, że są niezwykle popularne w branży budowlanej.

Podstawowe informacje o płytach gipsowych

Płyta gipsowa, zwana również płytą g-k lub regipsem, składa się głównie z gipsu, zabezpieczonego dwustronnie specjalnym kartonem. Oprócz funkcji budowlanej, płyty gipsowe charakteryzują się przyjaznością dla zdrowia i środowiska, a także wpływem na mikroklimat w pomieszczeniu. Absorbują nadmiar wilgoci, oddając go, gdy powietrze staje się zbyt suche.

Płyty regipsowe są łatwe do obróbki - można je bezproblemowo przycinać lub wycinać otwory, np. pod montaż włącznika światła. Ich twardość pozwala na budowę solidnych i trwałych ścianek działowych czy okładzin na ścianie. Płyty gipsowe występują w różnych rozmiarach, z popularną opcją 120x200, idealną do suchego tynku. Drugim modelem jest płyta gipsowa 260x120, równa i doskonała jako podkład pod tapety czy płytki ceramiczne.

Płyty GK montaż

Płyta gipsowa akustyczna - więcej ciszy, lepszy dźwięk

Mieszkanie w bloku wiąże się z koniecznością radzenia sobie z hałasami sąsiadów. Skutecznym rozwiązaniem jest budowa podwieszanego sufitu z użyciem płyty gipsowej akustycznej. Jej większa gęstość rdzenia, zawierającego gips, w porównaniu z zwykłą płytą g-k, pozwala na efektywne tłumienie dźwięku. Często wzbogacana jest o włókna mineralne oraz zeolity. Płyta gipsowa akustyczna może także służyć jako okładzina na ściany, poprawiając akustykę pomieszczenia.

Jeśli komfort w mieszkaniu zależy Ci na skutecznym tłumieniu dźwięków z zewnątrz, warto zainwestować w płyty akustyczne. Stłumią hałasy o 5-7 dB więcej niż tradycyjne płyty. Dostępne są w różnych rozmiarach, w tym płyta gipsowa 260x120, idealna do podwieszania sufitu na większej powierzchni.

Płyta gipsowa impregnowana - ochrona przed wilgocią

Podczas remontu łazienki czy kuchni, gdzie występuje para wodna, kluczowe jest zastosowanie płyty gipsowej impregnowanej. Dodatkowo zabezpieczona przed wchłanianiem wilgoci, ta płyta gipsowa jest trwalsza i bardziej odporne na deformacje czy pęknięcia. Rdzeń impregnowanej płyty gipsowej zawiera specjalny środek hydrofobowy, opóźniający wchłanianie wilgoci. Płyty te są przeznaczone do pomieszczeń o okresowo wzmożonej wilgotności, gdzie wilgotność nie przekracza 85% w ciągu doby.

Podczas wykańczania łazienki czy kuchni, zaleca się także pokrycie ścian wodoodporną farbą, użycie ceramiki czy zastosowanie folii w płynie w miejscach narażonych na chlapanie wodą. Pamiętaj o odpowiedniej wentylacji pomieszczeń.

Płyta gipsowa ognioochronna - bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Jeśli planujesz obudować kominek, pamiętaj o bezpieczeństwie. Wybierz płyty gipsowe ognioodporne, które zatrzymują ogień znacznie dłużej niż ich standardowe odpowiedniki. Rdzeń ognioodpornej płyty gipsowej wykonany jest z mieszanki gipsu i włókna szklanego lub wyłącznie z włókna szklanego. Płyta gipsowa ognioodporna, dostępna w różnych rozmiarach, w tym wariant 260x120, świetnie sprawdzi się na poddaszu, gdzie wymagane jest zwiększone bezpieczeństwo przeciwpożarowe.

Płyty gipsowe ognioodporne mają różowy kolor i nie powinny być stosowane w miejscach narażonych na wilgoć. Wybierając je do budowy domu jednorodzinnego, zyskujesz element pasywnej ochrony przeciwpożarowej, znacznie zwiększając poziom bezpieczeństwa w przypadku ewentualnego pożaru.

płyty gk sufit

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.